معرفی پدیده: آموزش زبان رنگی رنگی

رنگی رنگی یه سرویسی تدارک دیده برای هل دادن افراد به سوی زبان آموزینیشخند به اسم «آموزش زبان انگلیسی با رنگی رنگی» (ووه! چه اسم غیر منتظره ای!ابله) که این شانس رو داشتم یه ماه به صورت آزمایشی امتحانش کنم. طی این یک ماه بر حسب اتفاق کلاس زبان خودم تعطیل بود و از اونجا که آدمی هستم بسیار تنبل، تنها ارتباطم با زبان انگلیسی تو این مدت از طریق همین سرویس بود!نیشخند

روند کار از این قراره که شما میرید عضو فروشگاه رنگی رنگی میشید و این سرویس رو خریداری می کنید. بعد روی سفارشتون یه یادداشت قرار می گیره که می پرسه از چه طریقی میخواید آموزش رو دریافت کنید (ایمیل، وایبر و واتس اپ در دسترس هست!) و بعد از انتخاب شما، محتوای آموزش از همون طریق به دستتون می رسه. این مرحله من رو شدیدا به وحشت انداخت!نیشخند چون اولا انتظارش رو نداشتم ازم پرسیده بشه و فکر می کردم روی هر سه ارسال میشه، در ثانی به هیچ طریقی نمی تونستم به اون یادداشت جواب بدم و دست آخر با کلی شرمندگی از طریق ایمیل جواب رو فرستادم که گویا راه درستش هم همین بود...اینا رو دارم میگم که شما اگه خواستید بگیرینش دچار حمله عصبی نشید!نیشخند

این سرویس تقریبا به این صورت عمل می کنه که هر روز یه سری کارت مربع شکل در اختیارتون می ذاره که شامل محتواهای مختلفیه مثل لغت های تازه، داستان های کوتاه، جمله های کلیدی، اشتباه های متداول و غیره. اینکه میگم تقریبا به این خاطره که اولش داستان ها به صورت text ارسال می شد و بعد کم کم کلا به شکل کارت در اومد، و ضمنا فایل های صوتی و اخبار جالب اون روز رو به صورت لینک دریافت می کنید.این اخبار جالب در واقع در سه سطح ارائه میشه:مبتدی، متوسط و پیشرفته. می تونید انتخاب کنید که توی کدوم سطح هستید و البته توصیه می کنم توی هر سطحی بودید حتما یه مرحله بالا تر رو هم بخونید. مثلا اگه مبتدی هستید لینک متوسط رو هم یه نگاه بندازید. متوجه تفاوت توی عبارت ها و کلمه ها میشید و این خودش باعث میشه کلمه های جدید اون متن سطح بالا تو ذهنتون بمونه!

 

چند تا از کارت ها رو به عنوان نمونه بنگرید مثلا:

یکی از روش های خوب یاد گرفتن لغت به هر زبانی، اینه که شباهتش رو به یه لغت دیگه تو ذهنتون ثبت کنید. مثلا همه ما میدونیم apple میشه سیب، پس یاد گرفتن pineapple و adam's apple و هر چیزی که شباهت داره به این کلمه رو می تونیم با apple کد کنیم! (توی پرانتز بگم که این روش برای زبان ژاپنی خیلی کار منو راه انداختهنیشخند!)

 

مشکلی که این دسته کارت(غلط های رایج) دارن، اینه که بهتون نمیگن چرا جمله بالا غلطه و جمله پایین درسته. در مورد این کارت به خصوص، من می دونم که قید زمان آخر جمله باعث میشه زمان فعل به شکل past simple در بیاد، ولی ممکنه شما ندونید خب!

 

این کارت رو به ندرت دیدمنیشخند

 

این کارت رو هم همینطور! این تنها کارتیه که به نظر من جاش اینجا نیست، چون کسی چک نمیکنه که شما چی نوشتید و در واقع نوشتن بدون اینکه کسی تصحیحش کنه، فایده چندانی نداره. ضمن اینکه این سرویس بیشتر برای گرامر و لغت و listening خوبه تا writing و reading، چون نه نوشتنتون چک میشه نه تلفظ هاتون!

 

جیک جیک مستونت بود و این حرف ها...نیشخند یاد گرفتن عبارت ها توی جمله، مخصوصا وقتی جمله در مورد داستانیه که در موردش ذهنیت داری، جواب میده...منتها این کارت هم کم پیداست و خیلی بهش برخورد نمی کنید!

 

توضیحی در مورد تلفظش داده نمیشه، ولی تقریبا واضحه چطور تلفظش کنید!نیشخند

 

...

 

 

اگه بخوام یه جمع بندی کلی بهتون بدم، سرویس رنگی رنگی خوبه چون میشه عکسا رو سیو کنید و تو وقتای مرده مثل تو راه دانشگاه و نصفه شبا دوره کنید؛ هر روز وادار میشید یه نگاه گذرا به زبان انگلیسی داشته باشید؛ چارتا سایت خوب در اختیارتون قرار میگیره که بعد از تموم شدن سرویستون هم میتونید اگه همتشو داشته باشید استفاده کنید؛ و یه تلنگری می خورید که زبان رو جدی تر دنبال کنید. و خوب نیست چون روی نگارش و خوندنتون کار نمیشه و از این لحاظ نمیشه کامل بهش متکی بود؛اطلاعاتی که بهتون داده میشه پراکنده ست و مثلا ظرف یک روز یه کلمه در مورد میوه ها یاد میگیرید، یه جمله در مورد رستوران، یه خبر در مورد نور خورشید؛ و اینکه خیلی خیلی وابسته به خودتون و وجدانتونه، چون هیچکس چک نمیکنه که شما تمرین می کنید یا نه و کسی تکلیفی ازتون تحویل نمی گیره.

این بود  نتیجه بررسی من!

/ 3 نظر / 39 بازدید
ن م

نتیجه گیریتو خوندم فقط! [خمیازه] مفید بود [لبخند]

کالیسور

رنگی رنگی باید یه پورسانتی هم بابت تبلیغاتش تو اینجا بده :) ولی خوبه مثه این‌که در کل.

مجال

خوبــه ظاهرا! من اون بخشِ معادلِ بریتیش و اون بخشِ محاوره رو از همه بیشتر دوس داشتم. بریتیش خو به خاطرِ عشق و علاقه ـس و اینا، محاوره هم خو معلومه. امــا، در کل جالبه کارشون، کارِ جدیدیه و مثلا علاوه بر زبان میشه راجع به همه چی انجامش داد. درسنامه میتونه درساش رو اینطوری بده و در کل ایده ی جالبیه و یحتمل می‌خرم/ثبت نام میکنم/سفارش می‌دم! (به آموزشِ ارسالیِ نیازمندِ ثبت نامِ پولی چی میگن؟ :))