نمایشگاه کتاب: چی بخریم؟

 از انتشارات افق:

»اندازه گیری دنیا-دانیل کلمان-ناتالی چوبینه

معرفی از لی لی کتابدار

مناسب برای آدم های علاقه مند به تاریخ، ریاضی، فیزیک، سرگذشت دانشمندان، طنز

 

»کنسرو غول-مهدی رجبی

رمان نوجوانان،چاپ 92، 9000 تومان

بریده جذاب:

«...پدره رفته بوده دندونش رو بکشه، پیش دندون پزشک. ولی همونطور که دهنش زیر دست دندون پزشکه وا مونده بوده، یه چیز کوفتی می پره توش. میره بیخ حلقش و همونجا موندگار میشه. یه بچه سوسک بوده از اون حمومی ها. دندونزشکه حواسش به یه گورستون دیگه بوده. فکر کن مثلا بغل پاش رو میخارونده یا رفته بوده کنار پنجره، تو خیابون چشمش می افته به یه زنه که چتر زرد دستش بوده. بارون هم نمی اومده. بعد همونجا مونده و فکر کرده که زنه خل و چله؟ یا قراره بارون بیاد؟ اصلا فکر کن پنجره نداشته مطبش. فکر کن رفته بوده دم در به یه نفر فحش بده و برگرده. حالا هر کوفتی اصلا. نکبت ماجرا اینجاست که حواسش پرت شده و ندیده بچه سوسکه رو. میره با انبرش دندون رو از ریشه زرتی میکشه بیرون و یه همچین چیزی می پرونه:«آ...آ...آها! تـ..تـ...تموم شد!»

آره، تموم میشه. زندگی پدره تموم میشه و میره اون دنیا. رو صندلی، با چشم های باز، زیر دست یه دندون پزشک حواس پرت لکنتی. فقط به خاطر یه بچه سوسک! فکر کن! به خاطر یه بـ...بـ...چه سوسک!»


نامناسب برای نوجوانان، مناسب برای آدم بزرگ هایی که حوصله شان زیاد سر می رود.

 

از نشر بازتاب نگار:

»زندگی در پیش رو-رومن گاری-لیلی گلستان

چاپ؟-8000 تومان

بریده جذاب:

آقای هامیل می گوید که بشریت ویرگولی است در کتاب قطور زندگی و وقتی پیرمردی چنین حرف چرندی می زند دیگر واقعا نمی دانم من چه می توانم اضافه کنم؟ بشریت فقظ یک ویرگول نیست! چون وقتی روزا خانم با آن چشمان جهودیش مرا نگاه می کند نه تنها ویرگول نیست، بلکه حتی تمام کتاب قطور زندگی است و من علاقه ای به دیدنش ندارم.


مناسب برای آدم هایی که طاقت خواندن قصه های غمگین دارند و احتمالا آدم هایی که از ناتوردشت خوششان می آید.

 

از نشر چشمه(هست؟):

»از دو که حرف می زنم از چه حرف میزنم-هاروکی موراکامی-مجتبی ویسی

معرفی لی لی کتابدار

 مناسب برای آدم هایی که خیلی فکر می کنند، و برای آدم هایی که حقوق، روان شناسی یا برق و کامپیوتر دانشگاه بهشتی قبول می شوند(چون باید خیلی راه بروند و بدوند!).

 

از انتشارات جامه دران:

»سنگی بر گوری-جلال آل احمد

توضیح: کتاب های نویسنده هایی مثل جلال رو می تونید از n نشر دیگه هم تهیه کنید تقریبا با همون تکست اصلی . نشر جامه دران چون تمام کتاب ها رو با طرح جلد یکدست و جالبی چاپ کرده باعث میشه کتابخونه تون شنزل شلخته به نظر نیاد. ضمن اینکه فونت به کار رفته(که مشابه فونت «مردی در تبعید ابدی» هست) چشم نوازه.

بریده جذاب:

...و چون خدا عالم است چه نقصی در کجای بدنت است و اسپرم هایت تک و توکند و ریقو، حالا تو باید با آنجه پشت سر داری نفر آخر این صف  بایستی و گذر دیگران را به حسرت تماشا کنی. و واقعیت این است که هیچکس پس از من نیست. جاده ای تا لب پرتگاهی، و بعد بریده. ابتر بتمام معنی . آخر هیچ می شود فکرش را کرد که صفی از اعماق بدویت تا جنگل تنک تمدن ته کوچه فردوسی-تجریش این امانت را دست به دست-یعنی نسل به نسل-به تو برساند و تو کسی را در عقب نداشته باشی که بار را تحویل بدهی؟ توجیه علمی و تسلیم و واقعیت همه به جای خود. ولی این بار را چه باید کرد؟ و این راه بریده را؟ و مگر من نقطه ختام خلقتم؟ یا آخر جاده ام؟


لاغر مردنی،عالی برای گذراندن عصر جمعه.(داستان نیست، هر چند داستان کلی ای داره: شرح تلاش های چندین ساله ی سیمین و جلال هست برای بچه دار شدن:دی)

 

از نشر ققنوس:

»مفید در برابر باد شمالی-دانیل گلاتائور-شهلا پیام

معرفی از لی لی کتابدار

مناسب برای همه به خصوص بلاگر ها!

 

از نشر ماهی:

»همنام-جومپا لاهیری-امیرمهدی حقیقت

چاپ 91

ببخشید. نمیتونم چیزی از متنش بنویسم. داستانش خوبه. بهم اعتماد کنید.


مناسب برای کتابخوان های حرفه ای. تازه کار ها از خاک غریب همین نویسنده شروع کنند، اگر خوبشان بود این را هم بخوانند.

 

از انتشارات معین:

شما که غریبه نیستید-هوشنگ مرادی کرمانی

سال هشتاد و چهار این کتاب 314 صفحه ای 3000 تومان بوده.:|

بریده جذاب:

همه به فحش های لیلا عادت کرده بودند. وقتی مدرسه می رفتیم از لیلا فحش میشنیدیم و وقتی هم بر میگشتیم همینجور. تفریحمان فحش شنیدن بود.

یک روز از جلویش رد شدیم. فحش داد. رفتیم سر پیش کوچه و برگشتیم، باز فحش داد. برگشتیم یکی یکی از جلویش رد شدیم و فحش خوردیم. اینقدر بچه ها را بردم آن سر کوچه و برگرداندم و لیلا فحش داد تا دهانش کف کرد. گریه اش گرفت. باز هم ول نکردیم. هی از جلویش رد شدیم. گریه کرد و فحش داد. فحش های ناجور.

-بچه ها طاقت بیارین، هی از جلوش رد شین و بخندین.

لیلا چوپش را پرت کرد طرف ما، به هیچ کس نخورد. باز از جلویش رد شدیم و خندیدیم. حرصش گرفت دست هاش را بلند کرد و زد تو سرش. خودش را زد و فحش داد. باز هم جواب ندادیم . هی رفتیم ته کوچه و برگشتیم. حالش بد شد و افتاد چند تا از بچه ها در رفتند. صدایش در نمی آمد بلند شد، خودش را کشید توی خانه اش و در را بست. دیگر در خانه نیامد. مریض شده بود. کم کم مرد. انداختند گردن من:

-هوشو، پسرِ کاظم، لیلا رو کشت.


مناسب برای آدم هایی که حوصله دارند.

 

از نشر مرکز:

»آلیس در سرزمین عجایب-لوییس کارول-زویا پیرزاد

چاپ 91-7500تومان

توضیح: به خاطر پاورقی های خوب زویاپیرزاد هم که شده، این یکی ترجمه ش رو بخونید! شعر های آلیس رو هم مرحوم عمران صلاحی به فارسی سروده!

بریده جالب:

«یاد بگیر در مورد ظاهر آدم ها اظهار نظر نکنی.» لحن آلیس کاملا جدی بود. «این کار بی تربیتی است.»

با شنیدن این حرف چشم های کلاه فروش گرد و گنده شد و گفت «اگر گفتی شباهت کلاغ و میزتحریر چیست؟»

الیس فکر کرد «چه عالی! انگار وقتش شده تفریح کنیم. چه خوب که معما طرح کردند». و با صدای بلند گفت «فکر کنم جوابش را می دانم.»

خرگوش گفت« منظورت این است که فکر میکنی جواب معما را بلدی؟»

آلیس گفت«منظورم دقیقا همین است.»

خرگوش گفت«پس منظورت را توضیح بده».

آلیس گفت«دارم همین کار را می کنم. یعنی منظورم این است که فکر می کنم-یا فکر می کنم منظورم این است که-حالا چه فرقی می کند؟ معنی هر دو یکی است.»

کلاه فروش گفت«معنی این دو اصلا یکی نیست. مثل اینکه بگویی معنی من هر چه میخورم میبینم با معنی من هر چه میبینم میخورم یکی است».

خرگوش فروردینی گفت«یا بگویی معنی چیزی که پیدا می کنم دوست دارم با معنی چیزی را که دوست دارم پیدا می کنم یکی است»

خرگوش زمستان خواب که انگار توی خواب حرف می زد گفت «یا بگویی معنی وقتی که خوابم نفس می کشم با معنی وقتی که نفس میکشم خوابم یکی است»

کلاه فروش رو به موش زمستان خواب گفت«در مورد تو یکی معنیش یکی است»!

 

»ماهی بزرگ-دانیل والاس-احسان نوروزی

سال 86 این کتاب 2300 تومان بوده! الان می تونید احتمالا به قیمت 8000 تومان بخرید!

بریده کاملا یهویی از متن:

ادوارد بلوم از وقتش عاقلانه استفاده می کرد، کتاب می خواند. او تقریبا تمام کتاب های موجود در اشلند را خواند. هزار کتاب-حتی بعضی ها می گویند ده هزار. تاریخ. هنر.فلسفه. کارهای هوراشیو الجر. مهم نبود چه کتابی. همه شان را خواند. حتی راهنمای تلفن.

اینطور که میگویند دست آخر طوری شده بوده که او از همه بیشتر می دانست، حتی از اقای پینک واتر کتابدار.

او ماهی بزرگی بوده، حتی همان موقع ها.

مناسب برای هر کی که سه صفحه اول رو خوند و حوصله ش سر نرفت. نیمه فانتزی.

 

و در انتها انتشاراتی هایی که احتمالا می دونین می صرفه بیشتر توشون بگردین: افق، مرکز، مروارید، نیلا، ماهی، ققنوس.

/ 12 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رها

اما درمورد موقعیت....[نیشخند] اولین ملاک من واسه انتخاب گوشی بعد چیزای مهم اینه که بتونه پی دی اف باز کنه! فایل ها رو میکنم تو گوشیم و اینجوری همیشه باهام هستن. تو هر موقعیتی که باشم و بخوام شروع میکنم به خوندن... تو عروسی و مهمونی گرفته تا تو اتوبوس و ایستگاه اتوبوس حتی! به علاوه شبها هم وقتی بیخوابی بزنه بسرم شروع میکنم به خوندن و خیلی راحت بدون اینکه بقیه بفهمن! کلاً حال میکنم با پی دی اف....

م . محمدی مهر

ممنون از پیشنهادهای خوبتون کتاب جلال آل احمد رو به لیست اضافه کردم [گل]

سه سوت

الان سال هاست که دیگه کتاب هایی از این دست نمی خرم مهمون کتابخونه های دانشگاه می شم کتاب های رشته تحصیلی ام انتها نداره!

خرید انلاین هم میشه٬ ولی باید باشه ادم بزرگی که کمکم کنه![خنثی] یکی از فانتزی های منم اینه که یه کتابخونه ی بزرگ بزنم تو شهرم٬ تا نسل بعدی بدبختی هایی که من و امثال من کشیدیم رو نکِشَن!

فینگیل

رومن گاری :) دست شوما مرسی [گل]

کالیسور

بنده کمال تشکر رو میکنم از این تریبون ! من به کلی گیج شده بودم که چی‌کار کنم چی کار نکنم. هم میخواستم پول خیلی کم خرج کنم. هم میخواستم یه لیست چند‌تایی حداقل با هدف بخرم(تو مایه‌های «هم خرو میخواد هم خرما») .از گمراهی نجات دادی مارو. البته یه کمشونو خودمم ته ذهنم بود که بخرم ولی خب درصد عظیمی از لیست خریدمو مدیون این پستم. پشیمون که نمیشم از کارم ولی امیدوارم عالی بشه.

کالیسور

نشر چشمه هم هست : شبستان,انتهای راهرو سی و یک,شماره پنجاه

کافه چی

الان که این ژست رو خوندم کلی ناراحت شدم یه زمانی قبل از اردیبهشت از کتابهایی که می خواستم لیست تهیه می کردم و می رفتم نمایشگاه امسال اصلا حواسم نبود نمایشگاه شروع شده

ویولا

پاینده باشید :دی